Loading...

Her yılbaşında kadın ya da erkek herkesin televizyonun ekranına yapışmasına neden olan, defilelerindeki şovlarla tüm dünyada oldukça ses getiren ve ağırlıklı olarak kadın iç çamaşırı, pijama, mayo, parfüm,...

199 0
victorias-secret-fashion-show-2015-ss31

Her yılbaşında kadın ya da erkek herkesin televizyonun ekranına yapışmasına neden olan, defilelerindeki şovlarla tüm dünyada oldukça ses getiren ve ağırlıklı olarak kadın iç çamaşırı, pijama, mayo, parfüm, şampuan ve güzellik ürünleri üreten Victoria’s Secret adlı markayı duymayanınız, görmeyeniniz yoktur kuşkusuz. Peki Türkçe’si “Victoria’nın sırrı” olan bu markanın nasıl kurulduğunu ve bugünlere nasıl geldiğini hiç merak ettiniz mi? Gelin, tüm dünyada bilinen bu ilginç markanın hikayesine birlikte bir göz atalım.

Victoria Secret’ın Kuruluşu

Victoria’s Secret 1977 yılında, San Francisco, Kaliforniya’da Roy Raymond ve karısı Gaye tarafından kurulmuş. Markanın kuruluşundan 8 yıl önce Roy Raymond iç çamaşırları satan bir mağazaya gider ve eşine gecelik almaya çalışırken çok utanır. Yıllar sonra vereceği bir röportajda bu olaydan bahsederken de şunları söyler: “Eşim için gecelik almak için gittiğim mağazada havlu bornozlar ve oldukça çirkin çiçekli naylon geceliklerle karşılaştım ve tezgahtarın gelişimden hiç memnun olmadığını hala dün gibi hatırlarım.”
1970 ve 1980 yılları arasında, Amerika’daki çoğu kadın iç giyim ihtiyaçlarını yalnızca üç mağazadan oldukça demode ve sıradan parçaları alarak karşılarmış. Daha şık ve alımlı iç çamaşırlarını ise balayı gibi “daha özel” günler için saklıyorlarmış.
Hal böyle olunca, karısına doğru düzgün seksi bir iç çamaşırı bile alamayan Roy Raymond durumdan oldukça rahatsız olmuş ve tam 8 yıl boyunca iç çamaşırları hakkında araştırma yapmaya başlar. Böylece, 40 bin dolar ebeveynlerinden ve 40 bin dolar da bankadan alarak, erkeklerin iç çamaşırı alırken utanmayacakları ve kendilerini rahat hissedecekleri Victoria’s Secret’ı Palo Alto, Kaliforniya’da açıverir.
Marka isminin nereden geldiği de oldukça ilginç: Raymond, “Victoria” ismini Victoria dönemine atıfta bulunmak için ve “secret” kısmını da giysilerin altında saklı olanları vurgulamak için seçmiş.

Limited Stores’a Satılışı ve Geleneksel Victoria’s Secret Defileleri

5 yılda ününe ün katan ve yeni mağazalarıyla büyüdükçe büyüyen Victoria’s Secret oldukça kar getiren bir marka olunca, Leslie Wexner adlı iş adamı Raymond’a reddedemeyeceği bir teklifle gider ve marka Limited Stores Inc’e tam 1 milyon dolara satılır.
Hemen arkasından Victoria’s Secret, günümüze kadar uzanan ününe sebep olan bir revizyondan geçirilir ve yalnızca erkek müşterilere iç çamaşırı satmak fikrinden vazgeçip kadın müşterilere odaklanmaya başlarlar.
Her geçen yıl daha az moda ve daha çok şov odaklı yapıldığı şeklinde eleştirilen geleneksel Victoria’s Secret defileleri ise 1990’ların başlarında süpermodelleri reklamlarında kullandıklarında aldıkları olumlu tepkiler üzerine 1995’te Amerikan televizyonlarında prime time’da yayınlanarak başlamış ve 2000’lerde de hala gelenek olarak devam etmekte. 1999’da 30 saniyelik Super Bowl reklamları ile bir saatte bir milyon web site ziyareti alan bu markanın yöneticileri, gerçekten de nasıl reklam yapılacağını ve markayı nasıl daha da ünlendireceğini çok iyi biliyor olmalı.
1995’teki ilk defileye harcanan bütçe 120 bin dolar iken 2011 yılındaki defileye harcanan bütçe ise tam 12 milyon dolarmış. Yalnızca reklam için yaptıkları bir defileye bu kadar harcıyorlarsa, dünya çapında tanınan bu markanın yılda ne kadar kazandığını bir de siz düşününün.

In this article

Join the Conversation (0)

Hani Mad Men dizisinde hayran olduğumuz o iç mekân mobilyaları var ya işte o iç dizayn yaklaşımı literatürde Midcentury Modern Design olarak geçiyor. Türkçe ifade edecek olursak: Yüzyıl...

204 0
modern-minimalist-house-design-2-554x4162

Hani Mad Men dizisinde hayran olduğumuz o iç mekân mobilyaları var ya işte o iç dizayn yaklaşımı literatürde Midcentury Modern Design olarak geçiyor. Türkçe ifade edecek olursak: Yüzyıl Ortası Modern Mobilya Akımı.

Geçmişle Günümüz Arası Çift Taraflı Yol

Bu akım ilk çıktığı dönemlerden itibaren hayatımızda ufak da olsa yer edinmekte hiç zorluk çekmedi çünkü tüm toplumlarda ailelerden anı biriktirmek, aile büyüklerinin kullanmaktan keyif aldığı eşyaları kendi hayatlarına da eklemek gibi dürtüler var. Elbette ki Midcentury Modern Design akımının egemenliğini ele almasının vakti gelmişti ve bu da vintage yaklaşımların en üst düzey talep gördüğü günümüze denk geldi!

Savaş Sonrası Huzur

Tabii ki fikir çok daha eski, 1933-1965 yılları arasında, özellikle savaş sonrası periyot olarak da adlandırabileceğimiz sürece; mimaride, grafik ve endüstriyel tasarımda yaratıcılığın çok yukarılara tırmandığı döneme denk geliyor. Tahmin edeceğiniz gibi bu akım, savaş sonrasında olan temizlik, rahatlık, huzur, aydınlık ve modern yaşam arayışlarının iç mekânlara yansımasını gösteriyor.

Keza iç mekânlarda artık hüzünlü ve gergin bekleyişler yerine, neşeli konuşmaların yapılması isteniyor. Bu nedenle de iç mekânlarda vakit geçirmenin en rahat ve ferah halini bulma arayışları ortaya çıkıyor. Bu arayışlara da dahi tasarımcılar heyecan verici ürünler ortaya koyarak karşılık veriyorlar. O dehaları anmadan geçmeyelim: Charles ve Ray Eames, Eero Saarinen ve Herman Miller. Günümüz dekorasyon yaklaşımlarında kilit parçaları ortaya koyan bu isimler, tüm dünya toplumlarının oturma odalarına dolaylı da olsa giriş yapmış sayılırlar.

Yuvarlak Masa, Dikdörtgen Komidin ve Yuvarlak Koltuk

Akımdan yeterince bahsettiysek artık sıra geldi bu akımın mobilyalarının özelliklerine! Temiz, sade ve keskin hatlara sahip olan Midcentury Modern mobilyalarının hemen hemen hepsi geometrik şekillerle ifade edilebilir. Bu demek oluyor ki her mobilyayı, bir geometrik şekle eşdeğer gibi görebiliriz!

Tüm mobilyalar canlı renklere sahip olup, siyah ve beyazla kombinlenebilir olmalı. Bu süreçte de savaş sonrası psikolojinin etkilerini görmek mümkün: Hayatın renklerine yer veren ama geçmişi de unutmayan bir anlayış mevcut.

Ürünlerin hammaddeleri arasında plastik ve fiberglasa sık sık rastlanırken, ahşap olarak da Tik ağacı öne çıktığı görülür. Bu ağacın renginin diğer ağaçlara göre daha canlı olması tüm mobilyalara uygun olmasını sağlar. Bu sayede de her ürün birbirinden farklı da olsa uyumu yakalayabilir.

Doğru Seçimler ve Doğru Dekorasyon

Eğer siz de bu dekorasyon yaklaşımına uygun olarak evinizi düzenlemek istiyorsanız, ilk olarak mobilya seçimlerinde sade hatlı ürünlere yönelmeniz işinizi kolaylaştırır. Unutmayın, mobilyalarınızı süslemeye yönelik değil kullanmaya yönelik olarak seçmeniz, evinizi ferah tutmanızı sağlayan en önemli unsurların başında geliyor!

Doğru seçimleri yaptığınız anda evinizde zamansız bir dekorasyon anlayışına yer açmış olup, bununla beraber hem kullanışlı hem de ferah bir yaşam alanı elde edebilirsiniz. Küçük bir hatırlatma: Mağazaları gezmeye başlamadan önce evinizde hangi parçaların nispeten daha eski hatta aile yadigârı olduğunu kontrol etmek size ilham verebilir, sonrasında ise kendinizden ve geçmişinizden izler taşıyan kişisel bir anlayışla dekorasyon sürecine başlayabilirsiniz!

In this article

Join the Conversation (0)

Büyük ya da küçük her şehirde ulaşabileceğimiz alışveriş merkezleri sayesinde artık markalar iyice hayatımıza girmiş durumda ve malumunuz, kimse Bakırköy pazarından ya da Sümerbank’tan giyinmiyor artık. Günümüzde öyle...

189 0
zara-woman

Büyük ya da küçük her şehirde ulaşabileceğimiz alışveriş merkezleri sayesinde artık markalar iyice hayatımıza girmiş durumda ve malumunuz, kimse Bakırköy pazarından ya da Sümerbank’tan giyinmiyor artık. Günümüzde öyle kaliteli markalara ulaşabiliyoruz ve o kadar iyi giyinmeye başladık ki sokakta yürüyen her birey ayrı birer moda ikonu gibi adeta.
Herkesin iyi giyinmekte birbiriyle yarıştığı şu dönemde, en sevilen ve tercih edilen markalar hangileriymiş, insanlar en çok hangi markanın mağazalarını dolduruyormuş; sizler için araştırdık.

love-zara

Zara

Erkek, kadın ve çocuk giyiminde en tercih edilen markalardan biri Zara’dır kuşkusuz. Kimin üzerinde farklı, göz alıcı bir parça görsem markasını sorduğumda aldığım cevap genelde “Zara” olmuştur. Özellikle bayan giyimindeki “unique” koleksiyonları ve kullanmış oldukları taklitleriyle farkını ortaya koyacak derecede kaliteli malzemeleri ile Zara hep bir adım önde.
Yalnızca kadın ya da erkek giyiminde değil, çocuk giyiminde de oldukça titiz ve modaya uygun ürünler ortaya koyuyorlar. Çocuğu olmasa bile mağazalarındaki çocuk reyonlarını gezince bir tane yapası geliyor insanın.
Bunların yanında, evinizi de modaya uygun hale getirmeye ant içmiş bu marka. Zara Home adında bir de ev aksesuarları satan bir mağazaları var zira. “Benim hiçbir ev eşyasına ihtiyacım yok” deseniz de iddia ediyoruz Zara Home’dan eliniz boş çıkmanız imkânsız. En çok tercih edilen ev aksesuarları mağazası olarak Zara Home’a bir uğramanızı tavsiye ediyoruz. Mağazadaki birbirinden şık ürünleri görünce ne kadar da çok ev eşyası eksiğiniz olduğuna karar vereceksiniz.

Pull&Bear ve Stradivarius

İnstagram’ı ve modayı yakından takip edenlerin de fark edecekleri gibi, son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de “sokak modası” adında bir dalga başlamış durumda. Özellikle genç kızlar ve erkekler kendi asi ve başkaldıran değişik giyim tarzlarını ortaya koymaya başladılar ve bu “modaya aykırı” giyim tarzı da kendi başına bir moda oldu.
Sözünü ettiğimiz asi gençlerin bu sokak modasına en uygun giysileri buldukları başlıca adresler ise Pull&Bear ve Stradivarius mağazaları. Yetişkinlerin uğrak yeri markaların mağazalarındaki gibi sıkıcı, abiye, dallı güllü, dantelli klasik giysilerin yerine, daha asi, daha genç, daha spor birbirinden havalı değişik parçalar bulabilirsiniz bu markalarda. Üstelik çok da uygun fiyatlarla.

Bershka, Massimo Dutti ve Uterqüe

Bir üst yazıda bahsettiğimiz “asi gençler ve sokak modası” deyince akla gelen bir diğer marka ise Bershka. Pull&Bear kadar havalı ve Stradivarius kadar genç işi fakat biraz daha “hanım hanım”, başka bir deyişle “kokoş” parçalar arayan kadınlar ve cool olduğu kadar asi bir görünüm isteyen beylerin uğrak yeri olmuş durumda Bershka.
Bershka’yı tercih ettiğini söylediğimiz müşteri profilinin diğer tercihleri ise Massimo Dutti ve Uterqüe olmuş durumda. Birbirinden şık ve modaya uygun parçaları bulabileceğiniz bu iki markanın mağazalarını ziyaret ederseniz, elleriniz poşetlerle dolu olarak çıkacağınızı garanti edebiliriz.

Oysho

Aranızda hiç Oysho’dan alışveriş yapmamış olanlar varsa bile herhangi bir Oysho mağazasının önünden geçerken yavaşlayıp o sımsıcacık, tüylü ve şirin mi şirin pijamalarına göz gezdirmeyeniniz yoktur eminiz.
Yalnızca sevimli, tüylü pijamalar değil, oldukça seksi ve tarz gecelikler, iç çamaşırları ve pijama takımları da bulabileceğiniz bir marka. Yalnızca dışarı çıktığında değil, gece yatakta da şık görünmek isteyenlerin bir Oysho mağazasını ziyaret etmesini öneririz.

In this article

Join the Conversation (0)

Bu yıl da anneler gününü bir çiçek ve kuru bir öpücükle geçiştirmeyin diye kapsamlı bir araştırma yaptık ve bu anneler gününde annenizi daha fazla mutlu edebilecek hediye alternatiflerini...

222 0
anneler-gunu

Bu yıl da anneler gününü bir çiçek ve kuru bir öpücükle geçiştirmeyin diye kapsamlı bir araştırma yaptık ve bu anneler gününde annenizi daha fazla mutlu edebilecek hediye alternatiflerini sizler için derledik. Evet, “düşünmeniz yeterli” hep böyle derler ama değişik ve güzel bir hediye ile neden onu daha da mutlu etmeyesiniz ki?

Kozmetik

Kozmetik kelimesini görünce “default” hediye seçeneği olan parfümden bahsettiğimizi sanmayın hemen. Hoş kokulu, güzel ve mümkünse pahalı bir parfüm tabii ki annenizi oldukça mutlu edecektir ama gelin birlikte klasik hediyelerin biraz dışına çıkalım.
Su götürmez bir gerçektir ki 30 yaşını geçen her kadın, her ne kadar çaktırmamaya çalışıyorsa da, “acaba yaşlanıyor muyum” diye korkuyla bakar hep aynaya. Göz etrafındaki kaz ayakları anneniz size fark ettirmese bile canını sıkıyor olabilir. Bu seneki anneler gününde annenize gerçekten iyi bir markanın profesyonel göz bakım setlerinden birini alarak kendisini oldukça mutlu edebilirsiniz.

Mutfak Aksesuarları

Anneler gününde mutfak eşyası hediye etmek her ne kadar çiçek ve parfüm kadar sıradan görünse de günün neredeyse yarısından fazlasını mutfakta geçiren annelerimiz için belki de en çok işlerine yarayan, en çok sevindikleri hediyelerden biri şüphesiz.
Eksiği varsa ya da çok eskimişse mutfak robotu, blender, sarımsak rendeleyicisi, teflon tava, düdüklü tencere, kettle gibi mutfak aletlerinden birini tercih edebilir ya da kendisine yeni bir çatal bıçak seti ya da yemek takımı da alabilirsiniz. Ölmek üzere olan bulaşık makinesi, buzdolabı, mikrodalga fırın ya da fırını da yenileyebileceğiniz gibi, kek kalıbı, hassas mutfak tartısı, Türk kahvesi ya da filtre kahve makinesi gibi küçük hediyeler de tercih edebilirsiniz.

annelergunu-2

Kıyafet

Orijinal bir hediye bulamayanların sığındığı son seçenektir giysi hediye etmek ve yine de hediyeyi alan kişiyi gayet mutlu eder. Kim yeni bir etek ya da bluza burun kıvırabilir ki?
Kendisine gecelik, sabahlık, hoş bir pijama takımı, bornoz ya da havlu takımı, güzel bir hırka hediye edebileceğiniz gibi, şık bir eşarp, bir etek, yeni moda desenlerinde bir bluz ya da ayakkabı da hediye edebilirsiniz. Kolaya kaçtığınızı düşünmesi kaçınılmaz ama emin olun yine de sevinecektir.

Takı

Hangi kadın takılara hayır diyebilir ki? Dilerseniz altın, dilerseniz gümüşten kendisine hoş bir takı hediye edebilirsiniz. Şık bir kolye ve küpe takımı, emin olun her kadın gibi onun da gözlerini yuvalarından çıkarmaya yetecektir.

Kişiye Özel Ev Aksesuarları

Kişinin isteğine göre tasarlanan o kadar çok aksesuar ve bunları yapan o kadar çok web sitesi var ki küçük bir Google aramasıyla birbirinden güzel binlerce hediye seçeneğini görmeniz mümkün. Örneğin kendisinin ve sizin resimlerinizi bastırabileceğiniz yastıklar, duvar saatleri, anahtarlıklar ve kupalardan tercih edebilirsiniz. Oturma salonunuzun duvarı için çok bölmeli bir fotoğraf çerçevesine ailenizin annenizle olan fotoğraflarını da koyup hediye edebilirsiniz.
Özetlemek gerekirse, bu anneler gününde de annenize alabileceğiniz binlerce hediye seçeneğiniz var ama aslında onun deyimiyle “düşünmeniz yeterli”. Ne alırsanız alın, o sizi zaten hep sevecektir.

In this article

Join the Conversation (0)

Babalarımıza olan sevgimizi anlatmanın binlerce yolu olabilir ama kabul edelim, özel günler hepimiz için en kestirme ve de en keyifli yollardan biri. Zaten maksat mutlu etmek ve yılın...

188 0
babalar-gunu-hediye

Babalarımıza olan sevgimizi anlatmanın binlerce yolu olabilir ama kabul edelim, özel günler hepimiz için en kestirme ve de en keyifli yollardan biri. Zaten maksat mutlu etmek ve yılın bir gününü tamamen onlara özel hale getirmek.

İlk Görüşte Aşk!

Bir çocuğun babasına duyduğu sevgi onu ilk gördüğü andan itibaren başlar! Malum, annelerimizi henüz onları görmeden, onların karınlarındayken sevmeye başlıyoruz ama babalarımıza olan sevgimiz, onları görür görmez başlıyor. Sevginin iki türü de çocukların hayatında kritik noktada olduğundan, ikisi de bizler için vazgeçilmez oluyor ama bu sefer en baba sevgiden bahsedeceğiz!

fathers-day-gift-guide

Güç, güven, huzur ve başarı gibi kelimeleri kullanmadan bir insanı takdir ettiğimizde “Babalar gibi iş çıkardın”, “Baba gibi önemli birisi” tarzındaki tabirler, dilimize yerleşmiş durumda! Yani baba, bizler için sadece o çok sevdiğimiz kişi olmanın dışında da anlamlar taşıyor. Biz de bu nedenle belki de en çok babalarımıza güveniyoruz. Yılın her günü onları seviyoruz ama bu bir gün, onlara sevgimizi göstermemiz için harika fırsatlar sunuyor!

İmkânsız Görev: Babalar Günü

Bu yıl da babalarımızı mutlu etmek hem çok kolay hem de çok zor! Bizlerden beklenenler arasında ilk sırada onları hatırladığımızı kanıtlamak var. Bu nedenle de ilk iş Babalar Günü sabahında babalarımızı arayıp onların bu özel günlerini kutlamak. Onun dışında gereken ise onlara en uygun ve onları en çok mutlu edecek hediyeyi bulmak!

babalar-gunu-hediyesi-2

Babalar Günü İçin En Baba Hediyeler

Ne yazık ki bu özel gün için kesinlikle işe yarar bir hediye formülü yok. Babanızın hoşuna gidecek hediyeyi bulmak için öncelikle kendisiyle görüşmek faydalı olabilir. Elbette teoride söylüyoruz çünkü dürüst bir yanıt almanız çok zor ama belki bir gaflet anında babanız ağzından kaçırabilir.

İlk aşama başarısız oldu diyelim, ihtiyacı olan ürünlere yönelik küçük bir inceleme faydalı olabilir. Mesela, teknolojiye yaklaşmaya ne dersiniz? Yeni bir dizüstü bilgisayar belki de son model bir telefon ya da ikisinin tam ortası olan bir tablet bilgisayar. Teknoloji seven babaların asla hayır diyemeyeceği öneriler arasında bu üçlü hep var!

Diyelim bilgisayar ya da cep telefonu babanız için heyecan verici değil, o zaman hobisine yönelik ya da ona hobi edindirmeye yönelik bir yaklaşıma ne dersiniz? Bir olta ya da belki bir fotoğraf makinesi. Böylelikle ya hobisine destek olursunuz ya da ona yeni bir uğraş sağlarsınız. Emin olun, iki şekilde de hediyeniz çok kıymetli olacak.

Ya babanız doğa tutkunuysa? Ona uzun yürüyüşlerinde rahat etmesini sağlayacak outdoor ayakkabıları veya giysileri alabileceğiniz gibi, çıtayı yükseltip dağ bisikleti bile alabilirsiniz.

Son olarak, hem her zaman gerekli hem de şık iki hediye önerisi: Güneş gözlüğü ve kol saati! Emin olun havalar da hazır güneşliyken yeni bir güneş gözlüğü herkesin hoşuna gidebilir! Zamansız sevginin gelmiş geçmiş en büyük sembolü kol saati ise babanız için çok hoş bir anı olur.

Hediye Verme Seremonisi

Hediyeniz ne olursa olsun –ki uzun araştırmalardan sonra babanızın seveceği hediyeyi bulacağınızı düşünüyoruz- babanız için o hediyeyi sizden almak kadar mutluluk veren başka bir nokta yok! O nedenle mutlaka hediyenizi bizzat iletmeye çalışın, onun bu özel gününü beraber kutlayın! İnanıyoruz, çok mutlu zaman geçireceksiniz! Tüm babaların Babalar Günü’nü kutluyoruz.

In this article

Join the Conversation (0)

I think your best bet would be to start or join a startup. That's been a reliable way to get rich for hundreds of years. The word "startup"...

218 0
xt_post_53-1132x670

4 yıllık süre zarfında Türkiye’nin 81 iline hizmet verdiklerini söyleyen Onur Afşar, Matbuu.com olarak 81 il 902 ilçeye toplam 6 milyar 294 binden fazla baskı gönderimi yaptıklarını dile getirdi

Plajlarda Festival Zamanı

Hazırlanın, bu sene plajlarda her model, her desen ve her renk var!

Güneş güzel yüzünü göstermeye başlayınca tatil için gün saymaya başladık bile! Tatil denince ise hemen sahiller, plajlar ve elbette birbirinden renkli, şık ve dikkat çekici mayolarla bikiniler akla geliyor! Bizler de sizin için bu yazın dikkat çeken ürünlerine ilişkin küçük bir araştırma yaptık.

Son Yılların Vazgeçilmezi: Halter Yakalar

Hem spor hem de şık olmanın en kolay hali olan halter yakalar, iki yıldan beri hem podyumlarda hem de plajlarda hükmünü sürdürüyor. Örgü kumaşlarla bu modelde feminen duruşu tercih edebilir ya da fermuarlı modelleri seçerek sportif rahatlığa kavuşabilirsiniz.

Halter Yakanın Çıkışı: Boğazlı Yakalar

Malum 2016 yılında halter yakalar yukarı çıkarak, neredeyse tüm kazakları ele geçirip boyunlarımızı sardılar! Bu durum yazın da aynı şekilde devam edecek! Biraz daha ince ve su geçirmez modellerle elbette. Boğazlı mayolar ve bikinilerle alışılmışın dışına çıkan tasarımlar, zıt renklerle kombinlenerek dikkat çekici ve şık bir görünüme sahip olmanızı sağlayacak.

İkinci Deri

Deri ceketler her yıl olduğu gibi bu yıl da sezonun gözdeleri arasında! Bu sefer ise sahillere hızlı bir giriş yapacak. Deri görünümlü mayolar ve bikinilerle plajın en dikkat çekici isimlerinden biri olabilirsiniz!

Düşük Omuzlu Zarafet

Yine podyumlardan plajlara taşınan bir başka model de düşük omuzlu tasarımlar! Omuzların en güzel şekilde bronzlaşmasını sağlayacağından emin olduğumuz bu mayo ve bikiniler, kadınların vazgeçilmezlerinden olacak. Etnik desenlerden, pastel renklilere kadar birbirinden farklı seçenekleri olan bu modelle, zarafet plajlara taşınacak.

Metalik Güç

Bir anda dikkat çekmenin en kısa yolu olan metalik renkler, plajların bu yıl gözdelerinden olmaya hazırlanıyor. Halter yaka ya da boğazlı yaka ile birleştiğinde ise hayranlık uyandırıyor.

Kafesli Kesimler

Geçtiğimiz iki yıldan beri hayatımızda olan ve kolay kolay da vazgeçmeyi düşünmediğimiz kafesli kesimler bu yıl da bizi üzmedi ve kreasyonlarda yerini aldı. Sporcu üstlerle kullanılarak hem sportif hem de seksi kombinler yapılan bu modellerde renkler ya siyah ya da neon!

Uzun Kollu Deneyim

Güneşin zararlı ışınlarından korunmak isteyen, hassas ciltlerin kurtuluşu olacak uzun kollu modeller bu yıl görücüye çıktı! Sörfçülerinki gibi uzun kollu olan, boğazlı modellerinden yakası açık olanlara kadar farklı seçenekler sunan mayo ve bikiniler, plajlara devrim getiriyor.

Terlikler ve Çantalar

Sezonun bikini ve mayo modelleriyle sizleri tanıştırdıktan sonra sıra geldi terlik ve çantalara! Parmak arası terlik modellerinin aramızdan ayrılmaya başladığı bilinen bir gerçek. Artık plaj modasında daha sade ya da daha etnik modeller tercih edilmeye başlanıyor. Önleri açık ve tek bantlı terliklerle etnik desenli ve önleri kapalı terlikler arasında seçim yapma vakti geldi de geçiyor!

Shopper çantalar ise yine her yerde olacak ama birkaç farklı modelini almayı unutmayın! Renkli plastikler, hasırlar ve bezler bu yıl da shopper çantaları oluşturmaya devam ediyor.

Çok fazla seçenekten kafanız karışmaya başladı bile öyle değil mi? Neyse ki önümüzde biraz daha vakit var! Bu sırada siz de favori ürünlerinizi seçmeye ne dersiniz?

In this article

Join the Conversation (0)

I think your best bet would be to start or join a startup. That's been a reliable way to get rich for hundreds of years. The word "startup"...

196 0
high-heel-woman

Marilyn Monroe, “Topuklu ayakkabıyı kim icat etti bilmiyorum ama kadınlar ona çok şey borçlu” sözleriyle tüm kadınları yıllar önce topuklu ayakkabı için saygı duruşuna çağırmıştı. Ne de olsa bir kadını en çekici hale getiren en önemli unsurların başında topuklu ayakkabı geliyor, bu nedenle de topuklu ayakkabı için kadınların cazibe merkezi demek yanlış olmaz.

Ayakkabıya Da Vinci Dokunuşu

16. yüzyılda Catherine d’Medici’nin düğününde daha gösterişli görünmek için Leonardo da Vinci’ye gelmesiyle başlayan topuklu ayakkabı serüveni, bugün dünya modasına yön veriyor. Keza Catherine d’Medici’nin düğünde giydiği bu ilginç ve boyu uzatan gösterişli ayakkabılar, diğer tüm kadınlar tarafından taklit edilmeye başlanarak bir akım oluşturuyor ve bu akım günümüzde de tüm hızıyla sürüyor.

Ülke Sermayesini Ayakkabıya Yatıran İsim: Marie Antoinette

Tabii ki bu kadar heyecan verici bir ürünün geçmişinde de gerilimler yok değil. “Ekmek bulamıyorlarsa, pasta yesinler” sözüyle tarihe damga vuran, modaya ve ayakkabıya olan düşkünlüğüyle tanınan Marie Antoinette’in, ülkesinin sermayesinin önemli bir kısmını ayakkabılara yatırdığı bir sır değil. Kaldı ki tarihçilere göre kendi idamına da topuklu ayakkabılarıyla giderek tutkusuna sahip çıkmıştı!

Camdan Ayakkabı

Tarihçesini, ünlülerin sözlerini bir kenara bırakacak olursak, milyonlarca kadın topuklu ayakkabı hayalini Sindirella masalını okumaya başladığında kurmuş olabilir. Evin hüzünlü Külkedisi, bir anda muhteşem bir elbise ve camdan topuklu ayakkabılarla prensin gözlerini kamaştırır ve arabası balkabağına dönüşmeden önce son hızla koşarken, arkasında sadece tek bir camdan ayakkabı bırakır. Masalın kuşkusuz en önemli kısmı olan camdan ayakkabıların günümüze kadar geleceği ve bugün birçok tasarımcıya ilham kaynağı olacağını kim bilebilirdi ki?

Geçtiğimiz yıl Sindirella filminin lansman sürecinde, birbirinden ünlü ayakkabı tasarımcıları Disney için farklı yaklaşımlarla Sindirella ayakkabıları tasarladı. Hepsi de kendi tarzını korurken bu ayakkabılarla birçok kadının hayalini gerçeğe taşımanın mutluluğunu yaşadılar. Bu noktada kadınlara yaşattıkları mutluluktan söz etmiyoruz bile!

Dizi ve Filmlerdeki Güzellik ve Güç Gösterisi Unsuru

Kabul edelim, tüm dizi ve filmlerdeki en şık ve havalı karakterler karşımıza topuklu ayakkabılarla çıktı: Sex and the City – Carrie Bradshaw, Şeytan Marka Giyer – Miranda Priestly, House of Cards – Claire Underwood ve Aşk-ı Memnu – Bihter Ziyagil. Bu karakterler, günlük hayatta spor ayakkabılara yer açmış olsalar bile iş hayatında, toplantılarda ve davetlerde hepsinin tercihi topuklu ayakkabılardan yana oldu.

Kendilerini ifade etmeden önce görünüşleriyle damga vuran bu karakterler aslında tüm kadınların da hayatlarında durmak istedikleri yeri simgeledikleri için kadınlar arasında da efsaneye dönüştüler.

Ne Kadar Yüksek Topuk O Kadar Heyecan

Kadınların herkesten önce kendileri için güzelleşmeyi ve giyinmeyi sevdikleri bir sır değil. Bu süreçte de en büyük destekçileri elbette topuklu ayakkabıları! En doğru şekilde, mümkünse her yerde kendilerini daha da güzelleştiren, şıklaştıran ve zarafet unsurunu artıran bu muhteşem ayakkabılardan, arada sırada onlara dengede durmada zorluk çıkarsalar bile vazgeçmiyorlar! Topuklu ayakkabının bir kadın için büyük bir aşk olduğunu kanıtlamanın daha kolay bir yolu var mı?

In this article

Join the Conversation (0)

Bu yıl da anneler gününü bir çiçek ve kuru bir öpücükle geçiştirmeyin diye kapsamlı bir araştırma yaptık ve bu anneler gününde annenizi daha fazla mutlu edebilecek hediye alternatiflerini...

222 0
anneler-gunu

Bu yıl da anneler gününü bir çiçek ve kuru bir öpücükle geçiştirmeyin diye kapsamlı bir araştırma yaptık ve bu anneler gününde annenizi daha fazla mutlu edebilecek hediye alternatiflerini sizler için derledik. Evet, “düşünmeniz yeterli” hep böyle derler ama değişik ve güzel bir hediye ile neden onu daha da mutlu etmeyesiniz ki?

Kozmetik

Kozmetik kelimesini görünce “default” hediye seçeneği olan parfümden bahsettiğimizi sanmayın hemen. Hoş kokulu, güzel ve mümkünse pahalı bir parfüm tabii ki annenizi oldukça mutlu edecektir ama gelin birlikte klasik hediyelerin biraz dışına çıkalım.
Su götürmez bir gerçektir ki 30 yaşını geçen her kadın, her ne kadar çaktırmamaya çalışıyorsa da, “acaba yaşlanıyor muyum” diye korkuyla bakar hep aynaya. Göz etrafındaki kaz ayakları anneniz size fark ettirmese bile canını sıkıyor olabilir. Bu seneki anneler gününde annenize gerçekten iyi bir markanın profesyonel göz bakım setlerinden birini alarak kendisini oldukça mutlu edebilirsiniz.

Mutfak Aksesuarları

Anneler gününde mutfak eşyası hediye etmek her ne kadar çiçek ve parfüm kadar sıradan görünse de günün neredeyse yarısından fazlasını mutfakta geçiren annelerimiz için belki de en çok işlerine yarayan, en çok sevindikleri hediyelerden biri şüphesiz.
Eksiği varsa ya da çok eskimişse mutfak robotu, blender, sarımsak rendeleyicisi, teflon tava, düdüklü tencere, kettle gibi mutfak aletlerinden birini tercih edebilir ya da kendisine yeni bir çatal bıçak seti ya da yemek takımı da alabilirsiniz. Ölmek üzere olan bulaşık makinesi, buzdolabı, mikrodalga fırın ya da fırını da yenileyebileceğiniz gibi, kek kalıbı, hassas mutfak tartısı, Türk kahvesi ya da filtre kahve makinesi gibi küçük hediyeler de tercih edebilirsiniz.

annelergunu-2

Kıyafet

Orijinal bir hediye bulamayanların sığındığı son seçenektir giysi hediye etmek ve yine de hediyeyi alan kişiyi gayet mutlu eder. Kim yeni bir etek ya da bluza burun kıvırabilir ki?
Kendisine gecelik, sabahlık, hoş bir pijama takımı, bornoz ya da havlu takımı, güzel bir hırka hediye edebileceğiniz gibi, şık bir eşarp, bir etek, yeni moda desenlerinde bir bluz ya da ayakkabı da hediye edebilirsiniz. Kolaya kaçtığınızı düşünmesi kaçınılmaz ama emin olun yine de sevinecektir.

Takı

Hangi kadın takılara hayır diyebilir ki? Dilerseniz altın, dilerseniz gümüşten kendisine hoş bir takı hediye edebilirsiniz. Şık bir kolye ve küpe takımı, emin olun her kadın gibi onun da gözlerini yuvalarından çıkarmaya yetecektir.

Kişiye Özel Ev Aksesuarları

Kişinin isteğine göre tasarlanan o kadar çok aksesuar ve bunları yapan o kadar çok web sitesi var ki küçük bir Google aramasıyla birbirinden güzel binlerce hediye seçeneğini görmeniz mümkün. Örneğin kendisinin ve sizin resimlerinizi bastırabileceğiniz yastıklar, duvar saatleri, anahtarlıklar ve kupalardan tercih edebilirsiniz. Oturma salonunuzun duvarı için çok bölmeli bir fotoğraf çerçevesine ailenizin annenizle olan fotoğraflarını da koyup hediye edebilirsiniz.
Özetlemek gerekirse, bu anneler gününde de annenize alabileceğiniz binlerce hediye seçeneğiniz var ama aslında onun deyimiyle “düşünmeniz yeterli”. Ne alırsanız alın, o sizi zaten hep sevecektir.

In this article

Join the Conversation (0)

I think your best bet would be to start or join a startup. That's been a reliable way to get rich for hundreds of years. The word "startup"...

218 0
xt_post_53-1132x670

4 yıllık süre zarfında Türkiye’nin 81 iline hizmet verdiklerini söyleyen Onur Afşar, Matbuu.com olarak 81 il 902 ilçeye toplam 6 milyar 294 binden fazla baskı gönderimi yaptıklarını dile getirdi

Plajlarda Festival Zamanı

Hazırlanın, bu sene plajlarda her model, her desen ve her renk var!

Güneş güzel yüzünü göstermeye başlayınca tatil için gün saymaya başladık bile! Tatil denince ise hemen sahiller, plajlar ve elbette birbirinden renkli, şık ve dikkat çekici mayolarla bikiniler akla geliyor! Bizler de sizin için bu yazın dikkat çeken ürünlerine ilişkin küçük bir araştırma yaptık.

Son Yılların Vazgeçilmezi: Halter Yakalar

Hem spor hem de şık olmanın en kolay hali olan halter yakalar, iki yıldan beri hem podyumlarda hem de plajlarda hükmünü sürdürüyor. Örgü kumaşlarla bu modelde feminen duruşu tercih edebilir ya da fermuarlı modelleri seçerek sportif rahatlığa kavuşabilirsiniz.

Halter Yakanın Çıkışı: Boğazlı Yakalar

Malum 2016 yılında halter yakalar yukarı çıkarak, neredeyse tüm kazakları ele geçirip boyunlarımızı sardılar! Bu durum yazın da aynı şekilde devam edecek! Biraz daha ince ve su geçirmez modellerle elbette. Boğazlı mayolar ve bikinilerle alışılmışın dışına çıkan tasarımlar, zıt renklerle kombinlenerek dikkat çekici ve şık bir görünüme sahip olmanızı sağlayacak.

İkinci Deri

Deri ceketler her yıl olduğu gibi bu yıl da sezonun gözdeleri arasında! Bu sefer ise sahillere hızlı bir giriş yapacak. Deri görünümlü mayolar ve bikinilerle plajın en dikkat çekici isimlerinden biri olabilirsiniz!

Düşük Omuzlu Zarafet

Yine podyumlardan plajlara taşınan bir başka model de düşük omuzlu tasarımlar! Omuzların en güzel şekilde bronzlaşmasını sağlayacağından emin olduğumuz bu mayo ve bikiniler, kadınların vazgeçilmezlerinden olacak. Etnik desenlerden, pastel renklilere kadar birbirinden farklı seçenekleri olan bu modelle, zarafet plajlara taşınacak.

Metalik Güç

Bir anda dikkat çekmenin en kısa yolu olan metalik renkler, plajların bu yıl gözdelerinden olmaya hazırlanıyor. Halter yaka ya da boğazlı yaka ile birleştiğinde ise hayranlık uyandırıyor.

Kafesli Kesimler

Geçtiğimiz iki yıldan beri hayatımızda olan ve kolay kolay da vazgeçmeyi düşünmediğimiz kafesli kesimler bu yıl da bizi üzmedi ve kreasyonlarda yerini aldı. Sporcu üstlerle kullanılarak hem sportif hem de seksi kombinler yapılan bu modellerde renkler ya siyah ya da neon!

Uzun Kollu Deneyim

Güneşin zararlı ışınlarından korunmak isteyen, hassas ciltlerin kurtuluşu olacak uzun kollu modeller bu yıl görücüye çıktı! Sörfçülerinki gibi uzun kollu olan, boğazlı modellerinden yakası açık olanlara kadar farklı seçenekler sunan mayo ve bikiniler, plajlara devrim getiriyor.

Terlikler ve Çantalar

Sezonun bikini ve mayo modelleriyle sizleri tanıştırdıktan sonra sıra geldi terlik ve çantalara! Parmak arası terlik modellerinin aramızdan ayrılmaya başladığı bilinen bir gerçek. Artık plaj modasında daha sade ya da daha etnik modeller tercih edilmeye başlanıyor. Önleri açık ve tek bantlı terliklerle etnik desenli ve önleri kapalı terlikler arasında seçim yapma vakti geldi de geçiyor!

Shopper çantalar ise yine her yerde olacak ama birkaç farklı modelini almayı unutmayın! Renkli plastikler, hasırlar ve bezler bu yıl da shopper çantaları oluşturmaya devam ediyor.

Çok fazla seçenekten kafanız karışmaya başladı bile öyle değil mi? Neyse ki önümüzde biraz daha vakit var! Bu sırada siz de favori ürünlerinizi seçmeye ne dersiniz?

In this article

Join the Conversation (0)

Hani Mad Men dizisinde hayran olduğumuz o iç mekân mobilyaları var ya işte o iç dizayn yaklaşımı literatürde Midcentury Modern Design olarak geçiyor. Türkçe ifade edecek olursak: Yüzyıl...

204 0
modern-minimalist-house-design-2-554x4162

Hani Mad Men dizisinde hayran olduğumuz o iç mekân mobilyaları var ya işte o iç dizayn yaklaşımı literatürde Midcentury Modern Design olarak geçiyor. Türkçe ifade edecek olursak: Yüzyıl Ortası Modern Mobilya Akımı.

Geçmişle Günümüz Arası Çift Taraflı Yol

Bu akım ilk çıktığı dönemlerden itibaren hayatımızda ufak da olsa yer edinmekte hiç zorluk çekmedi çünkü tüm toplumlarda ailelerden anı biriktirmek, aile büyüklerinin kullanmaktan keyif aldığı eşyaları kendi hayatlarına da eklemek gibi dürtüler var. Elbette ki Midcentury Modern Design akımının egemenliğini ele almasının vakti gelmişti ve bu da vintage yaklaşımların en üst düzey talep gördüğü günümüze denk geldi!

Savaş Sonrası Huzur

Tabii ki fikir çok daha eski, 1933-1965 yılları arasında, özellikle savaş sonrası periyot olarak da adlandırabileceğimiz sürece; mimaride, grafik ve endüstriyel tasarımda yaratıcılığın çok yukarılara tırmandığı döneme denk geliyor. Tahmin edeceğiniz gibi bu akım, savaş sonrasında olan temizlik, rahatlık, huzur, aydınlık ve modern yaşam arayışlarının iç mekânlara yansımasını gösteriyor.

Keza iç mekânlarda artık hüzünlü ve gergin bekleyişler yerine, neşeli konuşmaların yapılması isteniyor. Bu nedenle de iç mekânlarda vakit geçirmenin en rahat ve ferah halini bulma arayışları ortaya çıkıyor. Bu arayışlara da dahi tasarımcılar heyecan verici ürünler ortaya koyarak karşılık veriyorlar. O dehaları anmadan geçmeyelim: Charles ve Ray Eames, Eero Saarinen ve Herman Miller. Günümüz dekorasyon yaklaşımlarında kilit parçaları ortaya koyan bu isimler, tüm dünya toplumlarının oturma odalarına dolaylı da olsa giriş yapmış sayılırlar.

Yuvarlak Masa, Dikdörtgen Komidin ve Yuvarlak Koltuk

Akımdan yeterince bahsettiysek artık sıra geldi bu akımın mobilyalarının özelliklerine! Temiz, sade ve keskin hatlara sahip olan Midcentury Modern mobilyalarının hemen hemen hepsi geometrik şekillerle ifade edilebilir. Bu demek oluyor ki her mobilyayı, bir geometrik şekle eşdeğer gibi görebiliriz!

Tüm mobilyalar canlı renklere sahip olup, siyah ve beyazla kombinlenebilir olmalı. Bu süreçte de savaş sonrası psikolojinin etkilerini görmek mümkün: Hayatın renklerine yer veren ama geçmişi de unutmayan bir anlayış mevcut.

Ürünlerin hammaddeleri arasında plastik ve fiberglasa sık sık rastlanırken, ahşap olarak da Tik ağacı öne çıktığı görülür. Bu ağacın renginin diğer ağaçlara göre daha canlı olması tüm mobilyalara uygun olmasını sağlar. Bu sayede de her ürün birbirinden farklı da olsa uyumu yakalayabilir.

Doğru Seçimler ve Doğru Dekorasyon

Eğer siz de bu dekorasyon yaklaşımına uygun olarak evinizi düzenlemek istiyorsanız, ilk olarak mobilya seçimlerinde sade hatlı ürünlere yönelmeniz işinizi kolaylaştırır. Unutmayın, mobilyalarınızı süslemeye yönelik değil kullanmaya yönelik olarak seçmeniz, evinizi ferah tutmanızı sağlayan en önemli unsurların başında geliyor!

Doğru seçimleri yaptığınız anda evinizde zamansız bir dekorasyon anlayışına yer açmış olup, bununla beraber hem kullanışlı hem de ferah bir yaşam alanı elde edebilirsiniz. Küçük bir hatırlatma: Mağazaları gezmeye başlamadan önce evinizde hangi parçaların nispeten daha eski hatta aile yadigârı olduğunu kontrol etmek size ilham verebilir, sonrasında ise kendinizden ve geçmişinizden izler taşıyan kişisel bir anlayışla dekorasyon sürecine başlayabilirsiniz!

In this article

Join the Conversation (0)

Her yılbaşında kadın ya da erkek herkesin televizyonun ekranına yapışmasına neden olan, defilelerindeki şovlarla tüm dünyada oldukça ses getiren ve ağırlıklı olarak kadın iç çamaşırı, pijama, mayo, parfüm,...

199 0
victorias-secret-fashion-show-2015-ss31

Her yılbaşında kadın ya da erkek herkesin televizyonun ekranına yapışmasına neden olan, defilelerindeki şovlarla tüm dünyada oldukça ses getiren ve ağırlıklı olarak kadın iç çamaşırı, pijama, mayo, parfüm, şampuan ve güzellik ürünleri üreten Victoria’s Secret adlı markayı duymayanınız, görmeyeniniz yoktur kuşkusuz. Peki Türkçe’si “Victoria’nın sırrı” olan bu markanın nasıl kurulduğunu ve bugünlere nasıl geldiğini hiç merak ettiniz mi? Gelin, tüm dünyada bilinen bu ilginç markanın hikayesine birlikte bir göz atalım.

Victoria Secret’ın Kuruluşu

Victoria’s Secret 1977 yılında, San Francisco, Kaliforniya’da Roy Raymond ve karısı Gaye tarafından kurulmuş. Markanın kuruluşundan 8 yıl önce Roy Raymond iç çamaşırları satan bir mağazaya gider ve eşine gecelik almaya çalışırken çok utanır. Yıllar sonra vereceği bir röportajda bu olaydan bahsederken de şunları söyler: “Eşim için gecelik almak için gittiğim mağazada havlu bornozlar ve oldukça çirkin çiçekli naylon geceliklerle karşılaştım ve tezgahtarın gelişimden hiç memnun olmadığını hala dün gibi hatırlarım.”
1970 ve 1980 yılları arasında, Amerika’daki çoğu kadın iç giyim ihtiyaçlarını yalnızca üç mağazadan oldukça demode ve sıradan parçaları alarak karşılarmış. Daha şık ve alımlı iç çamaşırlarını ise balayı gibi “daha özel” günler için saklıyorlarmış.
Hal böyle olunca, karısına doğru düzgün seksi bir iç çamaşırı bile alamayan Roy Raymond durumdan oldukça rahatsız olmuş ve tam 8 yıl boyunca iç çamaşırları hakkında araştırma yapmaya başlar. Böylece, 40 bin dolar ebeveynlerinden ve 40 bin dolar da bankadan alarak, erkeklerin iç çamaşırı alırken utanmayacakları ve kendilerini rahat hissedecekleri Victoria’s Secret’ı Palo Alto, Kaliforniya’da açıverir.
Marka isminin nereden geldiği de oldukça ilginç: Raymond, “Victoria” ismini Victoria dönemine atıfta bulunmak için ve “secret” kısmını da giysilerin altında saklı olanları vurgulamak için seçmiş.

Limited Stores’a Satılışı ve Geleneksel Victoria’s Secret Defileleri

5 yılda ününe ün katan ve yeni mağazalarıyla büyüdükçe büyüyen Victoria’s Secret oldukça kar getiren bir marka olunca, Leslie Wexner adlı iş adamı Raymond’a reddedemeyeceği bir teklifle gider ve marka Limited Stores Inc’e tam 1 milyon dolara satılır.
Hemen arkasından Victoria’s Secret, günümüze kadar uzanan ününe sebep olan bir revizyondan geçirilir ve yalnızca erkek müşterilere iç çamaşırı satmak fikrinden vazgeçip kadın müşterilere odaklanmaya başlarlar.
Her geçen yıl daha az moda ve daha çok şov odaklı yapıldığı şeklinde eleştirilen geleneksel Victoria’s Secret defileleri ise 1990’ların başlarında süpermodelleri reklamlarında kullandıklarında aldıkları olumlu tepkiler üzerine 1995’te Amerikan televizyonlarında prime time’da yayınlanarak başlamış ve 2000’lerde de hala gelenek olarak devam etmekte. 1999’da 30 saniyelik Super Bowl reklamları ile bir saatte bir milyon web site ziyareti alan bu markanın yöneticileri, gerçekten de nasıl reklam yapılacağını ve markayı nasıl daha da ünlendireceğini çok iyi biliyor olmalı.
1995’teki ilk defileye harcanan bütçe 120 bin dolar iken 2011 yılındaki defileye harcanan bütçe ise tam 12 milyon dolarmış. Yalnızca reklam için yaptıkları bir defileye bu kadar harcıyorlarsa, dünya çapında tanınan bu markanın yılda ne kadar kazandığını bir de siz düşününün.

In this article

Join the Conversation (0)

I think your best bet would be to start or join a startup. That's been a reliable way to get rich for hundreds of years. The word "startup"...

196 0
high-heel-woman

Marilyn Monroe, “Topuklu ayakkabıyı kim icat etti bilmiyorum ama kadınlar ona çok şey borçlu” sözleriyle tüm kadınları yıllar önce topuklu ayakkabı için saygı duruşuna çağırmıştı. Ne de olsa bir kadını en çekici hale getiren en önemli unsurların başında topuklu ayakkabı geliyor, bu nedenle de topuklu ayakkabı için kadınların cazibe merkezi demek yanlış olmaz.

Ayakkabıya Da Vinci Dokunuşu

16. yüzyılda Catherine d’Medici’nin düğününde daha gösterişli görünmek için Leonardo da Vinci’ye gelmesiyle başlayan topuklu ayakkabı serüveni, bugün dünya modasına yön veriyor. Keza Catherine d’Medici’nin düğünde giydiği bu ilginç ve boyu uzatan gösterişli ayakkabılar, diğer tüm kadınlar tarafından taklit edilmeye başlanarak bir akım oluşturuyor ve bu akım günümüzde de tüm hızıyla sürüyor.

Ülke Sermayesini Ayakkabıya Yatıran İsim: Marie Antoinette

Tabii ki bu kadar heyecan verici bir ürünün geçmişinde de gerilimler yok değil. “Ekmek bulamıyorlarsa, pasta yesinler” sözüyle tarihe damga vuran, modaya ve ayakkabıya olan düşkünlüğüyle tanınan Marie Antoinette’in, ülkesinin sermayesinin önemli bir kısmını ayakkabılara yatırdığı bir sır değil. Kaldı ki tarihçilere göre kendi idamına da topuklu ayakkabılarıyla giderek tutkusuna sahip çıkmıştı!

Camdan Ayakkabı

Tarihçesini, ünlülerin sözlerini bir kenara bırakacak olursak, milyonlarca kadın topuklu ayakkabı hayalini Sindirella masalını okumaya başladığında kurmuş olabilir. Evin hüzünlü Külkedisi, bir anda muhteşem bir elbise ve camdan topuklu ayakkabılarla prensin gözlerini kamaştırır ve arabası balkabağına dönüşmeden önce son hızla koşarken, arkasında sadece tek bir camdan ayakkabı bırakır. Masalın kuşkusuz en önemli kısmı olan camdan ayakkabıların günümüze kadar geleceği ve bugün birçok tasarımcıya ilham kaynağı olacağını kim bilebilirdi ki?

Geçtiğimiz yıl Sindirella filminin lansman sürecinde, birbirinden ünlü ayakkabı tasarımcıları Disney için farklı yaklaşımlarla Sindirella ayakkabıları tasarladı. Hepsi de kendi tarzını korurken bu ayakkabılarla birçok kadının hayalini gerçeğe taşımanın mutluluğunu yaşadılar. Bu noktada kadınlara yaşattıkları mutluluktan söz etmiyoruz bile!

Dizi ve Filmlerdeki Güzellik ve Güç Gösterisi Unsuru

Kabul edelim, tüm dizi ve filmlerdeki en şık ve havalı karakterler karşımıza topuklu ayakkabılarla çıktı: Sex and the City – Carrie Bradshaw, Şeytan Marka Giyer – Miranda Priestly, House of Cards – Claire Underwood ve Aşk-ı Memnu – Bihter Ziyagil. Bu karakterler, günlük hayatta spor ayakkabılara yer açmış olsalar bile iş hayatında, toplantılarda ve davetlerde hepsinin tercihi topuklu ayakkabılardan yana oldu.

Kendilerini ifade etmeden önce görünüşleriyle damga vuran bu karakterler aslında tüm kadınların da hayatlarında durmak istedikleri yeri simgeledikleri için kadınlar arasında da efsaneye dönüştüler.

Ne Kadar Yüksek Topuk O Kadar Heyecan

Kadınların herkesten önce kendileri için güzelleşmeyi ve giyinmeyi sevdikleri bir sır değil. Bu süreçte de en büyük destekçileri elbette topuklu ayakkabıları! En doğru şekilde, mümkünse her yerde kendilerini daha da güzelleştiren, şıklaştıran ve zarafet unsurunu artıran bu muhteşem ayakkabılardan, arada sırada onlara dengede durmada zorluk çıkarsalar bile vazgeçmiyorlar! Topuklu ayakkabının bir kadın için büyük bir aşk olduğunu kanıtlamanın daha kolay bir yolu var mı?

In this article

Join the Conversation (0)

Büyük ya da küçük her şehirde ulaşabileceğimiz alışveriş merkezleri sayesinde artık markalar iyice hayatımıza girmiş durumda ve malumunuz, kimse Bakırköy pazarından ya da Sümerbank’tan giyinmiyor artık. Günümüzde öyle...

189 0
zara-woman

Büyük ya da küçük her şehirde ulaşabileceğimiz alışveriş merkezleri sayesinde artık markalar iyice hayatımıza girmiş durumda ve malumunuz, kimse Bakırköy pazarından ya da Sümerbank’tan giyinmiyor artık. Günümüzde öyle kaliteli markalara ulaşabiliyoruz ve o kadar iyi giyinmeye başladık ki sokakta yürüyen her birey ayrı birer moda ikonu gibi adeta.
Herkesin iyi giyinmekte birbiriyle yarıştığı şu dönemde, en sevilen ve tercih edilen markalar hangileriymiş, insanlar en çok hangi markanın mağazalarını dolduruyormuş; sizler için araştırdık.

love-zara

Zara

Erkek, kadın ve çocuk giyiminde en tercih edilen markalardan biri Zara’dır kuşkusuz. Kimin üzerinde farklı, göz alıcı bir parça görsem markasını sorduğumda aldığım cevap genelde “Zara” olmuştur. Özellikle bayan giyimindeki “unique” koleksiyonları ve kullanmış oldukları taklitleriyle farkını ortaya koyacak derecede kaliteli malzemeleri ile Zara hep bir adım önde.
Yalnızca kadın ya da erkek giyiminde değil, çocuk giyiminde de oldukça titiz ve modaya uygun ürünler ortaya koyuyorlar. Çocuğu olmasa bile mağazalarındaki çocuk reyonlarını gezince bir tane yapası geliyor insanın.
Bunların yanında, evinizi de modaya uygun hale getirmeye ant içmiş bu marka. Zara Home adında bir de ev aksesuarları satan bir mağazaları var zira. “Benim hiçbir ev eşyasına ihtiyacım yok” deseniz de iddia ediyoruz Zara Home’dan eliniz boş çıkmanız imkânsız. En çok tercih edilen ev aksesuarları mağazası olarak Zara Home’a bir uğramanızı tavsiye ediyoruz. Mağazadaki birbirinden şık ürünleri görünce ne kadar da çok ev eşyası eksiğiniz olduğuna karar vereceksiniz.

Pull&Bear ve Stradivarius

İnstagram’ı ve modayı yakından takip edenlerin de fark edecekleri gibi, son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de “sokak modası” adında bir dalga başlamış durumda. Özellikle genç kızlar ve erkekler kendi asi ve başkaldıran değişik giyim tarzlarını ortaya koymaya başladılar ve bu “modaya aykırı” giyim tarzı da kendi başına bir moda oldu.
Sözünü ettiğimiz asi gençlerin bu sokak modasına en uygun giysileri buldukları başlıca adresler ise Pull&Bear ve Stradivarius mağazaları. Yetişkinlerin uğrak yeri markaların mağazalarındaki gibi sıkıcı, abiye, dallı güllü, dantelli klasik giysilerin yerine, daha asi, daha genç, daha spor birbirinden havalı değişik parçalar bulabilirsiniz bu markalarda. Üstelik çok da uygun fiyatlarla.

Bershka, Massimo Dutti ve Uterqüe

Bir üst yazıda bahsettiğimiz “asi gençler ve sokak modası” deyince akla gelen bir diğer marka ise Bershka. Pull&Bear kadar havalı ve Stradivarius kadar genç işi fakat biraz daha “hanım hanım”, başka bir deyişle “kokoş” parçalar arayan kadınlar ve cool olduğu kadar asi bir görünüm isteyen beylerin uğrak yeri olmuş durumda Bershka.
Bershka’yı tercih ettiğini söylediğimiz müşteri profilinin diğer tercihleri ise Massimo Dutti ve Uterqüe olmuş durumda. Birbirinden şık ve modaya uygun parçaları bulabileceğiniz bu iki markanın mağazalarını ziyaret ederseniz, elleriniz poşetlerle dolu olarak çıkacağınızı garanti edebiliriz.

Oysho

Aranızda hiç Oysho’dan alışveriş yapmamış olanlar varsa bile herhangi bir Oysho mağazasının önünden geçerken yavaşlayıp o sımsıcacık, tüylü ve şirin mi şirin pijamalarına göz gezdirmeyeniniz yoktur eminiz.
Yalnızca sevimli, tüylü pijamalar değil, oldukça seksi ve tarz gecelikler, iç çamaşırları ve pijama takımları da bulabileceğiniz bir marka. Yalnızca dışarı çıktığında değil, gece yatakta da şık görünmek isteyenlerin bir Oysho mağazasını ziyaret etmesini öneririz.

In this article

Join the Conversation (0)

Babalarımıza olan sevgimizi anlatmanın binlerce yolu olabilir ama kabul edelim, özel günler hepimiz için en kestirme ve de en keyifli yollardan biri. Zaten maksat mutlu etmek ve yılın...

188 0
babalar-gunu-hediye

Babalarımıza olan sevgimizi anlatmanın binlerce yolu olabilir ama kabul edelim, özel günler hepimiz için en kestirme ve de en keyifli yollardan biri. Zaten maksat mutlu etmek ve yılın bir gününü tamamen onlara özel hale getirmek.

İlk Görüşte Aşk!

Bir çocuğun babasına duyduğu sevgi onu ilk gördüğü andan itibaren başlar! Malum, annelerimizi henüz onları görmeden, onların karınlarındayken sevmeye başlıyoruz ama babalarımıza olan sevgimiz, onları görür görmez başlıyor. Sevginin iki türü de çocukların hayatında kritik noktada olduğundan, ikisi de bizler için vazgeçilmez oluyor ama bu sefer en baba sevgiden bahsedeceğiz!

fathers-day-gift-guide

Güç, güven, huzur ve başarı gibi kelimeleri kullanmadan bir insanı takdir ettiğimizde “Babalar gibi iş çıkardın”, “Baba gibi önemli birisi” tarzındaki tabirler, dilimize yerleşmiş durumda! Yani baba, bizler için sadece o çok sevdiğimiz kişi olmanın dışında da anlamlar taşıyor. Biz de bu nedenle belki de en çok babalarımıza güveniyoruz. Yılın her günü onları seviyoruz ama bu bir gün, onlara sevgimizi göstermemiz için harika fırsatlar sunuyor!

İmkânsız Görev: Babalar Günü

Bu yıl da babalarımızı mutlu etmek hem çok kolay hem de çok zor! Bizlerden beklenenler arasında ilk sırada onları hatırladığımızı kanıtlamak var. Bu nedenle de ilk iş Babalar Günü sabahında babalarımızı arayıp onların bu özel günlerini kutlamak. Onun dışında gereken ise onlara en uygun ve onları en çok mutlu edecek hediyeyi bulmak!

babalar-gunu-hediyesi-2

Babalar Günü İçin En Baba Hediyeler

Ne yazık ki bu özel gün için kesinlikle işe yarar bir hediye formülü yok. Babanızın hoşuna gidecek hediyeyi bulmak için öncelikle kendisiyle görüşmek faydalı olabilir. Elbette teoride söylüyoruz çünkü dürüst bir yanıt almanız çok zor ama belki bir gaflet anında babanız ağzından kaçırabilir.

İlk aşama başarısız oldu diyelim, ihtiyacı olan ürünlere yönelik küçük bir inceleme faydalı olabilir. Mesela, teknolojiye yaklaşmaya ne dersiniz? Yeni bir dizüstü bilgisayar belki de son model bir telefon ya da ikisinin tam ortası olan bir tablet bilgisayar. Teknoloji seven babaların asla hayır diyemeyeceği öneriler arasında bu üçlü hep var!

Diyelim bilgisayar ya da cep telefonu babanız için heyecan verici değil, o zaman hobisine yönelik ya da ona hobi edindirmeye yönelik bir yaklaşıma ne dersiniz? Bir olta ya da belki bir fotoğraf makinesi. Böylelikle ya hobisine destek olursunuz ya da ona yeni bir uğraş sağlarsınız. Emin olun, iki şekilde de hediyeniz çok kıymetli olacak.

Ya babanız doğa tutkunuysa? Ona uzun yürüyüşlerinde rahat etmesini sağlayacak outdoor ayakkabıları veya giysileri alabileceğiniz gibi, çıtayı yükseltip dağ bisikleti bile alabilirsiniz.

Son olarak, hem her zaman gerekli hem de şık iki hediye önerisi: Güneş gözlüğü ve kol saati! Emin olun havalar da hazır güneşliyken yeni bir güneş gözlüğü herkesin hoşuna gidebilir! Zamansız sevginin gelmiş geçmiş en büyük sembolü kol saati ise babanız için çok hoş bir anı olur.

Hediye Verme Seremonisi

Hediyeniz ne olursa olsun –ki uzun araştırmalardan sonra babanızın seveceği hediyeyi bulacağınızı düşünüyoruz- babanız için o hediyeyi sizden almak kadar mutluluk veren başka bir nokta yok! O nedenle mutlaka hediyenizi bizzat iletmeye çalışın, onun bu özel gününü beraber kutlayın! İnanıyoruz, çok mutlu zaman geçireceksiniz! Tüm babaların Babalar Günü’nü kutluyoruz.

In this article

Join the Conversation (0)

Araç çubuğuna atla