Liva Pastacılık

1993’ten beri 8 şubesi ile Ankara’da hizmet veren Liva Pastacılık, yıllar içinde yükselen bir başarı grafiği göstermiştir. Dijital atılım yapmak isteyen şirket ile 2016 senesinde SEO, SEM, dijital reklam yönetimi, web sayfası tasarımı ve sosyal medya yönetimi alanlarında iş birliği gerçekleştirildi. Yalnızca 6 ay içerisinde aylık 500’e ulaşan sipariş rakamlarının yanı sıra reklam maliyetinin 8 katına kadar dönüşüm oranına ulaşıldı. 

Pasta ve çikolata satışı odaklı olmasına ve lokal bir hizmet vermesine rağmen dijital pazarlama ile yüksek ciro kazancı yakalayan Liva Pastacılık, Google Adwords operasyonlarının yanı sıra SEO çalışmaları ile beslenerek organik büyüme elde etmeye devam ediyor.
 

Verdiğimiz Hizmetler

 

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Birden çok Liva pastanesi web sayfasının var olması ve sektördeki farklı e-ticaret girişimleri, firmanın SEO operasyonlarını olumsuz etkiliyordu. Web sitesi tanımlamaları doğru yapılarak kullanıcılar minimum kayıpla Liva Pastacılık ile buluşturuldu. Bu sayede Liva Pastacılık, ‘Liva’ kelimesinde 1. sıraya yerleşti. 

Her biri 1000 kelimenin üzerinde hazırlanıp ayda 8 adet yayınlanan içerikler oldukça kapsamlı bir trafik ağı sağladı. Yemek tariflerinden tatlı yapımında dikkat edilmesi gereken püf noktalara kadar çikolata ve pasta hakkında farklı bilgiler içeren blogun organik büyüme oranı %22 iken, https://www.livapastacilik.com‘da ise %12’lik büyüme sağlandı.  

Elde edilen büyümeyi aşağıda görebileceğiniz Search Metrics raporu üzerinden inceleyebilirsiniz. Yapılan çalışmalar sonucunda Search Metrics sisteminin markanın arama motorundaki görünüme büyüklüğüne biçtiği değer 198’e ulaştı.

 

Google Adwords

Yapılan Google Adwords optimizasyon çalışmalarının ardından CPA (bir satışın gerçekleşmesi için harcanan reklam bedeli) 12TL’ye kadar düştü. Pastanenin yerel hizmet vermesinden dolayı dar olan kullanıcı kitlesi, hedef kitle olarak belirlenip kaydedildi. Bu kitleye daha verimli kampanyalar sunularak dönüşüm oranı artırıldı.

Kalite puanına yönelik optimizasyonlar gerçekleştirilerek en düşük maliyet ile en yüksek reklam pozisyonu elde edildi. Google Adwords reklamlarının yeniden pazarlama listeleri için aktif rol oynaması ile ciro dönüşümleri artırıldı. 

Sosyal Medya Reklamları

Satılan ürün yelpazesi çikolata ve pasta spesifiğinde bulunan Liva Pastacılık sosyal medya reklamları için Instagram Post ve Instagram Stories mecraları kullanıldı. Yapılan sosyal medya çalışmaları direk satış getirmeye odaklandı. 

 

LivaPastacilik.com UI&UX Shopify Website Kurulumu

Gerçekleştirilen dijital pazarlama operasyonlarının yanı sıra e-ticaret web sitesinin arayüzü ve kullanılabilirliği de çok önemlidir. Olumsuz kullanıcı deneyimi ve tarayıcı uyumsuzluklarından kaynaklanan hatalar maksimum dönüşüm elde etmeyi engeller.  

Sıfırdan oluşturulan Liva Pastacılık e-ticaret web sitesi için 2000'den fazla çalışan tarafından sürekli olarak güncellenip geliştirilen ‘Shopify’ e-ticaret altyapısı tercih edildi. Bu altyapı firmalar tarafından yapılamayacak geliştirmeler ve entegrasyonlar bulunduruyor, aynı zamanda 500.000 e-ticaret sitesi tarafından kullanılıyor.  

LivaPastacilik.com'a Shopify altyapısı ile konfigürasyon ve içerik yerleştirmesi yapıldı. Sitedeki kullanıcı deneyimi anketleri sonucunda sistem üzerinde zorluk çeken kullanıcı oranının %0.2’ye kadar düştüğü tespit edildi.

Sosyal Medya Yönetimi

Son 8 ay içerisinde gerçekleştirilen sosyal medya operasyonları sonucunda Instagram’da 6.000 takipçi artışı sağlanırken tüm sosyal mecralarda toplam %70 takipçi kitlesi büyümesi elde edildi. Google Plus, Facebook, Tumbler gibi mecralarda günde 2 yüksek etkileşimli içerik paylaşımı yapılırken daha hızlı tüketilen Twitter’da ise bu rakam 8’e kadar çıktı.

Dijital Pazarlama Strateji Danışmanlığı

Ankara’da dikkat çeken bir başarı grafiği çizen Liva Pastacılık için sıfırdan bir e-ticaret girişimi yarattık. Sahip olduğumuz know-how ile birlikte Ankara spesifiğinde strateji danışmanlığı sağladık. Mert Hacıosmanoğlu liderliğinde yürütülen marka, doğru ürün kalemleri için oluşturulan doğru reklam stratejileri ile Ankara’da 8 ay içerisinde 1. Sıraya yerleşti..